RSS Карта сайта

Сайт ППДУ » Новини » ЗАЯВА Президії Федерації професійних спілок України про загрози соціальній єдності та тиск на права працівників і профспілок в Україні

ЗАЯВА Президії Федерації професійних спілок України про загрози соціальній єдності та тиск на права працівників і профспілок в Україні

Дата публікації: 28/04/2025 04:54

zaiava 280425

Профспілковий і робітничий рух у всьому світі – важлива опора сталого миру, сталої економіки та сталих суспільств. Спільна діяльність соціальних партнерів, організацій громадянського суспільства та підтримка їхньої інституційної спроможності (включно із профспілками) – основа демократії та структурної побудови Європейського Союзу, його Європейська Опора Соціальних Прав. Профспілки разом із організаціями роботодавців користуються сприянням держав і органів ЄС. Профспілки, як найбільш репрезентативна система організацій працівників, які щоденно співпрацюють із більшістю громадян, консолідують суспільство, підтримуючи в ньому єдність, сприяючи підвищенню рівня добробуту, освіченості та справедливості.

Ставлення окремих представників органів влади в Україні до незалежного профспілкового руху упродовж десятиліть має характер як до небезпечного та загрозливого явища. Системні адміністративні обмеження й кримінальні переслідування та спроби одержавлення об’єктів профспілкової власності дивним чином збігаються в часі з активним представленням профспілками думки працівників з приводу скорочення трудових і соціальних прав.

9 квітня було затримано і взято під арешт Голову Федерації Профспілок України Григорія Осового в місті Луцьку, куди він прибув для участі у звітно- вибірній конференції Федерації профспілок Волинської області, членської організації ФПУ, і не був допущений до делегатів. Причина затримання – підозра у причетності до нібито неправомірного рішення щодо відчуження об’єкта профспілкової власності десять років тому.

Ми, керівники Всеукраїнських профспілок і територіальних профспілкових об’єднань, закликаємо судові та правоохоронні органи до об’єктивного і справедливого розслідування цього кримінального звинувачення!
Голова ФПУ Григорій Осовий виконує свої посадові обов’язки згідно з легалізованим Міністерством юстиції Статутом ФПУ, є головуючим на засіданнях колегіального органу – Президії ФПУ, яка консолідовано представляє права та інтереси мільйонів членів профспілок, і підписує постанови відповідно до результатів голосування членів Президії ФПУ.

Федерація Незалежних Профспілок України є правонаступницею Української Республіканської Ради профспілок, була заснована 6 жовтня 1990 року, тобто ще до проголошення Незалежності України, не була загальносоюзним об’єднанням, тому ухвалені Верховною Радою України в 1991-1994 роках процедурні рішення щодо майна загальносоюзних громадських організацій не стосувалися ФПУ і набутого нею майна.

Всі господарські спори щодо належності та прав на приміщення й офіси всеукраїнських профспілок, профспілкових об’єктів та господарських об’єднань, легалізованих владою за профспілками кілька десятиліть тому, мають вирішуватися у правовому полі, неупереджено, без демонстрації сили і безпідставної криміналізації незалежної профспілкової діяльності. Держава видавала свідоцтва про права власності та підтверджувала їх чинність. Європейський суд з прав людини і національні судові інституції вже виносили і ще будуть виносити свої вердикти з приводу таких спорів, беручи до уваги, що Верховна Рада України протягом 34 років не врегулювала статус такого майна, а воно за набувальною давністю належить добросовісним володільцям, що сплачують податки, зберігають робочі місця та розвивають профспілкові навчальні заклади, туристичні та оздоровчі комплекси, які слугують людям.
Тиск і переслідування, в умовах російської терористичної війни, профспілкових лідерів не зміцнюють єдність українського суспільства та не допомагають профспілкам, негативно позначаються на них і їхніх членах, зокрема тих, хто служить у лавах Сил Оборони. Профспілки не зупиняються підтримувати і надавати прихисток у своїх об’єктах постраждалим від війни особам, допомагати громадам відновлювати зруйноване, а роботодавцям – зміцнювати кадровий потенціал, працевлашіговувати безробітних, убезпечувати умови праці та підвищувати кваліфікації працівників.

Ми вітаємо перші зусилля соціальних партнерів щодо спільної розробки нового трудового та соціального законодавства, повернення до соціального діалогу, який є консолідуючою основою суспільства у Європейському Союзі!
І надалі у час воєнного стану ми закликаємо членів профспілок до єдності, профспілкові організації – до гуртування, а окремі органи влади – до припинення тиску на профспілки, до термінового звільнення профспілкового лідера з-під варти.

Спільна перемога над російським агресором, досягнення сталого миру і європейського майбутнього та справедливого відновлення нашої України є основним прагненням українського народу!

Президія Федерації профспілок України, 24.04.2025 р.